EMEP’li Sevda Karaca, Bakan Göktaş’a sordu: Koruma kararına rağmen kaç kadın öldürüldü?

EMEP Milletvekili Sevda Karaca verdiği soru önergesinde 12-13 Mart tarihlerinde 8 kadın ölümünün yaşandığını belirterek, koruma kararına rağmen öldürülen kadınların sayısını  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a sordu.

12-13 Mart tarihlerinde iki günde iki günde 5 kadının evli olduğu erkekler tarafından katledildiğin ve 3 kadının da şüpheli bir şekildi yaşamını yitirdiğini belirten Karaca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’na verdiği yazılı soru önergesinde “Kadın cinayetleri, ülkenin en önemli sorunlarından biri olmasına karşın iktidarınızca buna karşı önlemler almak bir yana şiddetin körüklendiği bir kadın politikası sürdürülmektedir. Her gün çok sayıda kadının öldürüldüğü yahut yaralandığı ülkede, kadına yönelik şiddet verileri de gizlenmektedir. Çeşitli kadın kurumlarının basına yansıyan haberlerden toplandıkları bilgilere göre; 2023 yılında 315 kadın öldürülmüş, 248 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulunmuştur. Ancak Bakanlığınızın resmi açıklamalarında bir veriye rastlanmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

EMEP Milletvekili Karaca, Bakan Göktaş’tan şu soruların yanıtını istedi:

  • 2020-2024 yılları arasında kadına yönelik şiddet kapsamında öldürülen, şüpheli şekilde ölü bulunan ve yaralanan kadınların sayısı yıllara göre kaçtır?
  • 2020-2024 yılları arasında 6284 sayılı yasa kapsamında koruma tedbiri alan kadınların sayısı yıllara göre kaçtır? Bu kadınlardan kaç tanesi koruma kararına rağmen öldürülmüştür?
  • 2020-2024 yılları arasında yargılaması yapılan kadın cinayetleri davalarının kaçında faile verilen cezalara haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanmıştır?
  • 2020-2024 yılları arasında KADES uygulamasını kullanarak yardım isteyen kadın sayısı kaçtır?

    KADES üzerinden çağrıda bulunduktan sonra kolluğun yardım istenen yere ulaşma süresi nedir?

  • 6284 sayılı yasa kapsamında koruma kararı almış kadınlardan sorumlu kolluk görevlilerinden kaçı hakkında görevini ihmal ettiği gerekçesiyle adli ya da idari soruşturma başlatılmıştır?
  • 2020-2024 yılları arasında, yer bulunmadığı gerekçesiyle sığınma evine yerleştirilmeyen kadın sayısı kaçtır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x